Kaski - to trzeba wiedzieć
Rozmiar
Istnieje wiele sposobów numerowania i nazywania wielkości kasków a nasze czaszki bardzo różnią się budową. Kask trzeba koniecznie przymierzyć!
Dopasowanie
Bardzo ważne jest, aby kask stabilnie trzymał się na głowie, gdyż w razie wypadku tylko wtedy spełni swoje zadanie. Kaski bardzo różnią się możliwościami i sposobami dopasowania ich do kształtu i wielkości głowy. W większości kasków dookoła głowy biegnie specjalna obręcz, której zadaniem jest stabilne trzymanie kasku. Producenci w różny sposób rozwiązują możliwość regulacji średnicy tej obręczy. Najczęściej można ją regulować dzięki paskom z ząbkami lub specjalnym pokrętłom. Bardzo korzystnie jest, gdy można to zrobić jedną ręką. Umożliwia to poluzowanie kasku w czasie jazdy, np. w upalny dzień pod górę. W niektórych rozwiązaniach obręcz daje się regulować także w płaszczyźnie pionowej. Dzięki temu w zależności od wysokości czaszki można wsadzić kask głębiej lub płycej. Wewnątrz kasku znajdują się specjalne gąbki. Ich zadaniem jest łagodzenie kontaktu czaszki z twardą skorupą kasku. Ważne, aby gąbki nie tamowały ruchu powietrza wewnątrz kasku i dawały się odczepiać do wyprania. Także dzięki zmianie ich ilości i grubości można dopasować kask do swoich potrzeb. O technologiach dopasowania zastosowanych przez producenta informujemy w linii „Regulacje”.
Atesty
Kask to element wyposażenia, od którego zależy Wasze zdrowie oraz życie i dlatego musi on spełniać wymogi bezpieczeństwa. O ich spełnieniu informują przyznane producentowi atesty. Jest ich wiele i wydawane są przez odpowiednie instytucje w Europie i USA. Najpopularniejsze to: EN1078, US CPSC, ISO 9002, ANSI, ASTM; ze starszych: CE 95 i SNELL.
Przewietrzanie
Szczególnie w kolarstwie górskim istotne jest łatwe przewietrzanie kasku. Większość kasków podczas szybkiej jazdy wykazuje przyzwoite parametry w tej dziedzinie. Kłopoty zaczynają się, kiedy intensywność wysiłku wzrasta a prędkość maleje. Kaski dobrze wentylowane to wcale nie te, które mają najwięcej otworów, ale te których otwory powodują szybką wymianę powietrza, szczególnie podczas wolnej jazdy. Niestety, nie ma określonych prawideł, według których można dobrać dobrze wentylowany kask. Doświadczenie mówi jednak, że pomiędzy skorupą a czaszką powinno być trochę miejsca. Gąbek, na których opiera się kask powinno być jak najmniej, powinny one być małe i skierowane wzdłuż przepływu powietrza. Otwory z przodu kasku powinny mieć podobną powierzchnię jak te znajdujące się z tyłu. O ilości otworów wentylacyjnych informuje linia „Ilość otworów”.