Jesteś tutaj:Strona Główna > Katalog > Napęd > Przerzutki przednie - to trzeba wiedziećrejestrujzaloguj

Przerzutki przednie - to trzeba wiedzieć

Mocowanie.
Przerzutka przednia może być mocowana do roweru na trzy sposoby:

  • imageobejmą do rury podsiodłowej (lub jej namiastki w niektórych ramach rowerów z pełną amortyzacją). Występują obejmy o średnicach 28.6 mm, 31.8 mm i 34.9 mm, ale coraz popularniejsze jest produkowanie przerzutek z obejmą w rozmiarze 34.9 mm i dodawanie podkładek redukcyjnych pozwalających na montaż do rur o mniejszych średnicach,
  • blachą do szalki osi suportowej. W tego typu przerzutkach produkcji Shimano w symbolu pojawia się litera E,
  • śrubą do haka zintegrowanego z ramą. To rozwiązanie stosowane jest w części rowerów szosowych, pojawiły się także przerzutki do rowerów górskich mocowane ten sposób. W szosowych przerzutkach Shimano w symbolu pojawia się litera F.

Typ przerzutki.
Down Swing to przerzutka, w której obejma znajduje się powyżej prowadnicy łańcucha. W symbolu przerzutki typu Down Swing firmy Shimano na ostatnim miejscu pojawi się 1, np. FD-M961. Jednak w ramach o skomplikowanym kształcie okolic mufy suportu (full suspension, niektóre kompozytowe) często niemożliwe jest zastosowanie przerzutki typu Down Swing. W takich przypadkach jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie przerzutki typu Top Swing. W takich przerzutkach obejma znajduje się poniżej prowadnicy łańcucha. Firma Shimano oznacza je – 0, np. FD-M960.

Do ilu zębatek korby?
Konstrukcja przerzutki definiuje jej zasięg. Większość przerzutek do rowerów górskich przeznaczona jest do mechanizmów trójtarczowych. Wyjątkiem są przerzutki przeznaczone do korb z tylko dwiema tarczami, stosowane przeważnie w rowerach typu FR/Enduro. W rowerach szosowych najczęściej stosuje się korby dwutarczowe i większość przerzutek przystosowana jest tylko do nich. Jednak dostępne są także szosowe korby z trzema tarczami i wymagają one specjalnych przerzutek przednich. Ikonami oznaczamy podstawową lub opcjonalną wersję danej przerzutki.

Przebieg linki.
W zależności od konstrukcji ramy linka dochodzi do przerzutki przedniej z góry (tzw. górny ciąg) lub od dołu (tzw. dolny ciąg) i przerzutki mają odpowiednią do przebiegu linki konstrukcję. Jednak coraz częściej przerzutki skonstruowane są tak, że mogą obsłużyć oba te przypadki.

Szerokość i kształt prowadnicy.
Szerokość wewnętrzna prowadnicy wynika z szerokości łańcucha. Węższe nie będą współpracowały z szerszymi łańcuchami. Dodatkowo prowadnice mają kształt dostosowany do koronek korby i wynikający z ich średnicy. Inny kształt ma prowadnica przerzutki przeznaczona do współpracy z korbą 48/36/26, a inny do typowej górskiej korby 42/32/22 i nie powinno się ich zamieniać.

Kąt przerzutki.
Niektóre przednie przerzutki do rowerów górskich produkowane są w wersjach zależnych od kąta zawartego pomiędzy rurą podsiodłową a dolnymi rurkami tylnego widelca. Ponieważ w fullach o dużym skoku kąt ten zmienia się wraz z pracą zawieszenia, dla grupy SLX stworzono przerzutki dla kąta 65-71°. Są to modele FD-M665 i FD-M667 przeznaczone tylko do korby dwutarczowej. Wszystko to, aby łańcuch dochodzący na którąś z tarcz korby nie ocierał o górną i dolną płytkę wodzika. Pozostałe wersje przez Shimano oznaczane są następująco:

  • FD-M...-6 – przerzutka do kąta 66-69°,
  • FD-M...-3 – przerzutka do kąta 63-66°.

wczytywanie...

schowek

Aby korzystac ze schowka musisz być zalogowany

porównaj