Jesteś tutaj:Strona Główna > Katalog > Napęd > Łańcuchy - to trzeba wiedziećrejestrujzaloguj

Łańcuchy - to trzeba wiedzieć

image
Liczba przełożeń = szerokość łańcucha.
Ze względu na różne szerokości, łańcuch trzeba dobrać do ilości przełożeń (szerokości) kasety lub wolnobiegu. Ważna jest tu szerokość nie tylko zewnętrzna, wyrażona długością sworznia, ale również wewnętrzna będąca szerokością rolki. W tabeli podajemy zestawienie szerokości łańcuchów. W zależności od producenta długość sworzni może się różnić od podanych w tabeli.
W praktyce, na szczęście, kupując nowy łańcuch wystarczy tylko wiedzieć ile rzędów ma kaseta.

Ilość rzędów
kaset

Szerokość łańcucha

wewnętrzna

zewnętrzna

11 b.d. 5.5 mm
10 11/28” (2.18 mm) 6.2 mm
9 11/28” (2.18 mm) 6.6 mm
8 3/32” (2.38 mm) 7.1 mm
7 3/32” (2.38 mm) 7.3 mm
6 3/32” (2.38 mm) 7.8 mm
Single Speed 3/32” (2.38 mm) 7.1 mm
BMX 3/16” (4.76 mm) ok. 8.6 mm

Single Speed a BMX - pomimo że łańcuchy te przeznaczone są do współpracy z podobnymi napędami nie dającym możliwości zmiany przełożenia przy pomocy zewnętrznych przerzutek różnią się one konstrukcją. Łańcuchy do napędu Single Speed przypominają budową i wymiarami łańcuch do napędu 8-rzędowego jednak sprzedawane są w zestawach po 110 ogniw (a nie 114/116 jak MTB), mają o 20-40 g większą masę i bocznie wyginają się pod mniejszym kątem. Łańcuchy do BMX mają większą szerokość wewnętrzną od łańcuchów do MTB i SS a także różne - w zależności od producenta - szerokości zewnętrzne.

Współpraca elementów napędu. Optymalną współpracę napędu zapewnia stosowanie kasety, łańcucha, manetek i zębatek korby pochodzących od jednego producenta. A już ideałem jest, gdy pochodzą one z jednej grupy, gdyż dobór materiałów i ich obróbka powodują optymalną współpracę przy zachowaniu największej trwałości!

HG, IG czy UG? Shimano w swej ofercie ma łańcuchy o oznaczeniach HG, IG i UG. Różnice zewnętrzne są niewielkie, ważne aby odpowiedni łańcuch współpracował z przeznaczonymi dla niego koronkami i kasetami. Wszystkie łańcuchy 9 i 10-rzędowe oraz część 8-rzędowych (przeznaczone do nowych grup) to HG. IG występowały w starych, 8-rzędowych, wysokich grupach szosowych i górskich. UG to najprostszy łańcuch przeznaczony dla grupy Tourney.

Spinki. Łańcuchy można spinać również bez użycia narzędzi, do tego celu służą specjalne spinki. Ich konstrukcja pozwala na błyskawiczne zdjęcie łańcucha (bez konieczności jego rozkuwania). Należy przestrzegać doboru ich szerokości w zależności od szerokości łańcucha. Spinki są kompatybilne z łańcuchami różnych firm.

wczytywanie...

schowek

Aby korzystac ze schowka musisz być zalogowany

porównaj