Jesteś tutaj:Strona Główna > Katalog > Koła > Obręcze - to trzeba wiedziećrejestrujzaloguj

Obręcze - to trzeba wiedzieć

image Ilość szprych
Ilość otworów na szprychy musi być taka sama jak w piaście. Standardem są koła 32 szprychowe. Koła o mniejszej ilości szprych będą lżejsze. Niegdyś uważano, że 36 szprych wpływa na zwiększenie trwałości i stabilności a także łatwość centrowania, ale dzięki postępowi technologicznemu i materiałowemu już tak nie jest.

Jakie hamulce?
Jeżeli obręcz przeznaczona jest tylko do hamulców tarczowych to nie ma na bokach powierzchni roboczych i nie może współpracować z hamulcami ściskającymi obręcz, np. typu V-brake.

Z dętką czy bez?
Obręcz do opon bezdętkowych różni się od klasycznej ukształtowaniem profilu od strony opony. Dzięki temu prawidłowo założona opona bezdętkowa może uszczelnić się bez dętki czy specjalnej opaski. Kolejną różnicą jest to, że od strony opony obręcz nie ma otworów na nyple szprych i jest szczelna. W obręcz na stałe wkręcony jest także wentyl. Szprychy mocowane są za pomocą specjalnych, gwintowanych tulejek. Brak otworów na wylot sprawia, że obręcz jest minimalnie cięższa od klasycznej, ale i wyraźnie sztywniejsza oraz mocniejsza. Obręcz bezdętkowa pozwala stosować także zwykłe opony wraz z dętkami (wystarczy wykręcić wentyl). Obecnie opony bezdętkowe stosowane są zarówno w rowerach MTB jak i coraz popularniej w szosowych. Szytki. W rowerach szosowych oraz od niedawna także w górskich stosuje się tzw. „szytki”, czyli połączenie opony i dętki w jeden zamknięty element. Obręcze do „szytek” mają zupełnie inną budowę i nie można na nie założyć klasycznych opon i dętek lub opon bezdętkowych. Szytki przykleja się do obręczy.

Profil obręczy
Obręcze tzw. „aero”, dzięki większej niż 35 mm wysokości profilu, zapewniają nieco lepsze własności aerodynamiczne, są wyraźnie sztywniejsze i odporniejsze na rozcentrowanie. Te cechy okupione są jednak większą wrażliwością na wiatr boczny, ograniczeniem zdolności do amortyzacji nierówności oraz koniecznością stosowania dętek ze znacznie dłuższym zaworem (np. SV long).

Masa
Koło zbudowane na lekkich obręczach łatwiej rozpędzić i utrzymać w rotacji; niska masa jest jednak zawsze kompromisem wobec trwałości czy wytrzymałości.

image Koła jako całość. Wiele firm sprzedaje gotowe koła. Zaletami takiego wyboru są: optymalny dobór komponentów przeznaczonych do konkretnych zastosowań i z podobnej grupy cenowej oraz profesjonalny montaż i centrowanie.

wczytywanie...

schowek

Aby korzystac ze schowka musisz być zalogowany

porównaj